Given:
Two cars leave a city at the same time, one traveling east and the other traveling west.
The speed of the car traveling east = 60 mph
The speed of the car traveling west = 70 mph
After time = t
The distance traveled by east car = 60t
The distance traveled by west car = 70t
When they are 455 miles apart:
[tex]70t+60t=455[/tex]Solve for t:
[tex]\begin{gathered} 130t=455 \\ t=\frac{455}{130}=3.5 \end{gathered}[/tex]So, the answer will be:
After 3.5 hours, they are 455 miles apart.