Leah was pulling on a wagon with a force of 156N at an angle of 38 degrees. if she moves the wagon 45.5m how much work has she done

Respuesta :

Answer:

W = 5593.3 J

Explanation:

The work can be calculated as

W = Fdcosθ

Where F is the force, d is the distance and θ is the angle.

So, replacing F = 156N, d = 45.5 m and θ = 38, we get:

W = (156N)(45.5m)(cos38)

W = (156N)(45.5m)(0.788)

W = 5593.3 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS