The sale on ice cream equipment made a loss of $2900.
Given,
The selling price of ice cream equipment = $15,600
The cost price of the ice cream equipment = $89,000
Depreciation through the date of sale = $70,500
We have to find the gain or loss on the sale of the equipment
Here,
Book value of the equipment = cost price - depreciation
Book value = 89,000 - 70,500 = $18,500
Next,
Gain or loss on the sale of the equipment;
As the cost price is greater than selling price, the sale is definitely loss.
So,
loss = selling price - book value
loss = 15,600 - 18,500 = -2900
That is,
The sale on ice cream equipment made a loss of $2900.
Learn more about gain/loss in sale here;
https://brainly.com/question/17187108
#SPJ1