For us to be able to determine Jimmy's account after 10 years, we will be using the Compounded Interest Formula:
[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]Where,
A=final amount
P=initial principal balance
r=interest rate (in decimal)
n=number of times interest applied per time period
t=number of time periods elapsed (in years)
Given:
P = $500
r = 3% = 3 ÷ 100 = 0.03
n = compunded semi-anually = 2
t = 10 years
We get,
[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex][tex]=500(1+\frac{0.03}{2})^{2(10)}[/tex][tex]=500(1+0.015)^{20}[/tex][tex]=500(1.015)^{20}[/tex][tex]=500(1.3468550065500560376005930177624)[/tex][tex]=673.42750327502801880029650888121[/tex][tex]\text{ }\approx\text{ \$673.43}[/tex]Therefore, the answer is letter A - $673.43