Given,
The current carried by the cable, I=300 A
The power loss per meter, p=2 W
The resistivity of the copper, ρ=1.7×10⁻⁸ Ωm
The power loss of a conductor is given by,
[tex]\begin{gathered} P=I^2R \\ =\frac{I^2\rho l}{A} \\ =\frac{I^2\rho l}{\pi r^2} \end{gathered}[/tex]Where;
• R is the resistance of the wire.
,• l is the total length of the wire.
,• A is the cross-sectional area of the cable.
,• r is the radius of the cable.
The power loss per meter is given by,
[tex]p=\frac{P}{l}=\frac{I^2\rho}{\pi r^2}[/tex]On rearranging the above equation,
[tex]r=\sqrt[]{\frac{I^2\rho}{\pi p}}[/tex]On substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} r=\sqrt[]{\frac{300^2\times1.7\times10^{-8}}{\pi\times2}} \\ =0.016\text{ m} \\ =1.6\text{ cm} \end{gathered}[/tex]Thus the radius of the cable is 1.6 cm