Data:
Initial salary: $65,000
Salary after decrease: $55,000
To find the percentage of decrease you use the next formula:
[tex]D=\frac{O-N}{O}\cdot100[/tex]Where:
D is the percentage of decrease
O is the original value
N is the new value
Then, you have the next:
O=$65,000
N= $55,000
[tex]\begin{gathered} D=\frac{65000-55000}{65000}\cdot100 \\ \\ D=\frac{10000}{65000}\cdot100 \\ \\ D=0.1538\cdot100 \\ \\ D=15.38 \end{gathered}[/tex]Then, the percentage of decrease is 15.4% (round to the nearest tenth)