Explanantion:
We are given: initial temperature of H2 = 122 degrees Celsius
: initial pressure of H2 = 1.10 atm
: final pressure of 0.26 atm
Using Gay-Lussac's Law:
[tex]\begin{gathered} \frac{P_1}{T_1}\text{ = }\frac{P_2}{T_2} \\ \\ \therefore T_2\text{ = }\frac{P_2T_1}{P_1}\text{ = }\frac{0.26\times122}{1.10}\text{ = 28.9 }\degree C \end{gathered}[/tex]Answer:
At 28.9 degrees Celsius