ANSWERS
a. 2.09 rad/s
b. 6.27 m/s
EXPLANATION
a. The wheel gives 20 turns in 1 minute. Since the wheel is a circle, 1 turn is equivalent to 2π radians. Also, 1 minute has 60 seconds,
[tex]20rpm=20\frac{rev}{\min}\cdot\frac{1\min}{60s}\cdot\frac{2\pi rad}{1rev}\approx2.09rad/s[/tex]Hence, the angular velocity is 2.09 rad/s
b. What we have to find in this part is the tangential speed, which is related to the angular velocity and re radius of rotation by the equation,
[tex]v=r\cdot\omega[/tex]The radius of the wheel is 3m, so the tangential speed is,
[tex]v=3m\cdot2.09rad/s=6.27m/s[/tex]