Respuesta :

As a first step we can notice that in three hours at a rate of 52 boxes an hour, they produce:

[tex]3\cdot52=156\text{ boxes}[/tex]

If they have 404 boxes in stock, they must have had:

[tex]404-156=248\text{ boxes}[/tex]

when the store opened.

Then, the expression that represents the situtation would be:

Let b the number of boxes.

Let h number of hours since they opened.

[tex]\begin{gathered} b=52h+248 \\ \text{where, } \\ 52\text{ is the rate of change } \\ \text{and 248 is the initial value} \end{gathered}[/tex]

Now, to calculate how many boxes they will have at the end of an 8 hour shift, we just have to susbtitute h=8.

[tex]\begin{gathered} b=52\cdot8+248 \\ b=664 \end{gathered}[/tex]

At the end of the shift, they will have 664 boxes.

ACCESS MORE
EDU ACCESS