Respuesta :

We know that the cost of 16 pens is $3.68 and we need to find the unit price in dollars per pen.

To find the unit price we must divide the cost of a pack by the number of pens that it has

[tex]\frac{\text{ \$}3.68}{16}=\text{ \$}0.23[/tex]

Finally, the unit price in dollars per pen is $0.23

ACCESS MORE
EDU ACCESS