The cost for a pack of 16 pounds is $3.68 find the unit price in dollars per pen if necessary round your answer to the nearest cent

We know that the cost of 16 pens is $3.68 and we need to find the unit price in dollars per pen.
To find the unit price we must divide the cost of a pack by the number of pens that it has
[tex]\frac{\text{ \$}3.68}{16}=\text{ \$}0.23[/tex]Finally, the unit price in dollars per pen is $0.23