Respuesta :

Input data

w = 4.5 ft

l = 12

h = ?

V = 540 ft3

Procedure

[tex]\begin{gathered} V=w\cdot l\cdot h \\ h=\frac{V}{l\cdot w} \\ h=\frac{540}{4.5\cdot12} \\ h=10 \end{gathered}[/tex]

The answer would be h = 10 feet

ACCESS MORE
EDU ACCESS