Answer:
37.7cm²
Explanation:
The surface area of a cylinder is calculated using the formula below:
[tex]SA=2\pi r(r+h)[/tex]From the given figure:
• The height of the cylinder = 1cm
,• The radius of the cylinder = 4/2 = 2cm
Therefore:
[tex]\begin{gathered} SA=2\times\pi\times2(2+1) \\ =4\times3\times\pi \\ =12\times\frac{22}{7} \\ =37.7\operatorname{cm}^2 \end{gathered}[/tex]The surface area is 37.7cm² (to the nearest tenth).