-2733.13kJ (negative sign shows heat is given off)
Given the balanced chemical reaction between hydrogen and oxygen expressed as:
[tex]2H_2+O_2\rightarrow2H_2O\text{ }\triangle H=-580kJ[/tex]According to the reaction, 1 moles of hydrogen produces -580kJ
Determine the moles of Hydrogen gas
[tex]\begin{gathered} mole=\frac{mass}{mole\text{ mass}} \\ mole\text{ of H}_2=\frac{19g}{2.016g\text{/mol}} \\ mole\text{ of H}_2=9.42moles \end{gathered}[/tex]Determine the heat released by 9.42moles of hydrogen
[tex]\begin{gathered} \triangle H_{rxn\text{ for 19g of H}2}=9.42\cancel{moles\text{ H}_2}\times-\frac{580kJ}{2\cancel{mole\text{ H}_2}} \\ \triangle H_{rxn\text{ for 19g of H}2}=-2733.13kJ \end{gathered}[/tex]This shows that about 2733.13kJ of heat will be given off