Respuesta :

ANSWER

[tex]1.35J[/tex]

EXPLANATION

The gravitational potential energy of the ball can be calculated by using the formula:

[tex]PE=mgh[/tex]

where m = mass of the ball

g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²

h = height of the ball above the ground

Therefore, the gravitational potential energy of the ball (in 2 decimal places) is:

[tex]\begin{gathered} PE=0.085\cdot9.8\cdot1.62 \\ PE=1.35J \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS