Given:
Number of green peas = 475
Number of yellow peas = 193
Let's find the 94% confidence interval to estimate the percentage of yellow peas.
Where:
Total number of peas = 475 + 193 = 668
For the sample proportion, we have:
[tex]\begin{gathered} p^{\prime}=\frac{194}{668} \\ \\ p^{\prime}=0.2889 \end{gathered}[/tex]For a 94% confidence interval, the significance level will be:
1 - 0.94 = 0.06
For the critical value, using the z-table, we have:
[tex]z_{\frac{\alpha}{2}}=z_{\frac{0.06}{2}}=z_{0.03}=1.881[/tex]Now, to find the 94% confidence interval, apply the formula::
Where:
To find the margin of error E, we have:
[tex]E=z_{\frac{\alpha}{a}}*\sqrt{\frac{p^{\prime}(1-p^{\prime})}{n}}=1.881*\sqrt{\frac{0.2889(1-0.2889)}{668}}=0.032987[/tex]Thus, we have:
[tex]\begin{gathered} p^{\prime}-EHence the confidence interval will be:
Lower limit = 0.2559 ==> 25.59%
Upper limit = 0.3219 ==> 32.19 %
The confidence interval does not contain 0.25, hence we can say that the true results contradicts the expectations.
ANSWER:
The confidence interval does not contain the expectation of 25%, hence, the true results contradicts the expectation.