Respuesta :

Given:

The adult dosage is 75mg and the age of the child is 12.

The formula to find the child's dosage is

[tex]C=\frac{ad}{a+12}[/tex]

where a is the child's age, d is the usual adult's dosage and C is the child's dosage.

Required:

We need to find the child's dosage.

Explanation:

Consider the formula to find the child's dosage.

[tex]C=\frac{ad}{a+12}[/tex]

Substitute a =12 and d =75 in the formula.

[tex]C=\frac{12\times75}{12+12}[/tex]

[tex]C=\frac{900}{24}=37.5\text{ mg.}[/tex]

Final answer:

The child's dosage is 37.5mg.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico