A building in a city has a rectangular base. The length of the base measures 70 ft less than three times the width The perimeter of this base is 860 ft. What are the dimensions of the base?The width of the base is ? FtThe length of the base is ? Ft

Respuesta :

we have the following:

[tex]\begin{gathered} p=2\cdot w+2\cdot l \\ l=3\cdot w-70 \end{gathered}[/tex]

therefore, replacing:

[tex]\begin{gathered} 860=2\cdot w+2\cdot(3\cdot w-70) \\ 860=2w+6w-140 \\ 8w=860+140 \\ w=\frac{1000}{8} \\ w=125 \end{gathered}[/tex]

therefore, the answer is:

width is 125 ft and length 305 ft (125*3 -70)

ACCESS MORE
EDU ACCESS