To answer this question, we can proceed as follows:
1. We have that the total of protein the human body needs daily is 50 grams.
2. A hamburger contains about 20 grams of protein.
Then, to find the asked percent, we can proceed as follows:
[tex]\begin{gathered} \frac{20}{50}\cdot100\%=\frac{2}{5}\cdot100\%=\frac{2\cdot100\%}{5}=2\cdot\frac{100\%}{5}=2\cdot20\%=40\% \\ \end{gathered}[/tex]Therefore, the hamburger has 40% of the protein we need daily.