Three point masses of 2.15 kg, 4.15 kg, and 5.75 kg are attached to a rod of negligible mass, as shown. How far from the left end of the rod is the center of mass of this system located?(a) 3.40 m(b) 6.80 m(c) 10.2 m(d) 13.6 m

Three point masses of 215 kg 415 kg and 575 kg are attached to a rod of negligible mass as shown How far from the left end of the rod is the center of mass of t class=

Respuesta :

Given,

Mass m₁=2.15 kg

Distance of m₁ from the left end of the rod, x₁=1.00 m

Mass m₂=4.15 kg

Distance of m₂ from the left end of the rod, x₂=4.00 m

Mass m₃=5.75 kg

Distance of m₃ from the left end of the rod, x₃=11.00 m

The distance of the center of mass from the left of the rod can be calculated as,

[tex]x=\frac{\Sigma xm}{\Sigma m}[/tex]

On substituting the known values,

[tex]x=\frac{1.00\times2.15+4.00\times4.15+11.00\times5.75}{2.15+4.15+5.75}=3.15\text{ m}\approx3.40\text{ m}[/tex]

Therefore the distance of the center of mass from the left end of the rod is 3.40 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico