Given:
The average speed of Ashley is,
[tex]v=5.5\text{ m/s}[/tex]The time for which Ashley runs is,
[tex]t=4.5\text{ s}[/tex]The distance Ashley covers in this time are,
[tex]\begin{gathered} d=vt \\ =5.5\times4.5 \\ =24.7\text{ m} \end{gathered}[/tex]Hence, the distance is 24.7 m.