Respuesta :

Answer:

Explanations:

The capacitance, C = 4.50 μF

The charge, Q = 15.0 μC

The relationship between the capacitance (C), charge (Q), and the potential difference (V) is given as:

Q = CV

Substitute C = 4.5 and Q = 15 into Q = CV

15 = 4.5V

V = 15/4.5

V = 3.33 Volt

The potential difference required is

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico