Kristin and Pranav are selling cheesecakes for a school fundraiser. Customers can buy NewYorkstyle cheesecakes and apple cheesecakes. Kristin sold 12 New York style cheesecakes and8apple cheesecakes for a total of $200. Pranav sold 3 New York style cheesecakes and 1 applecheesecake for a total of $31. Write a SOE and solve it to find the cost each of one NewYorkstyle cheesecake and oneapple cheesecake?

Respuesta :

EXPLANATION

Let's see the facts:

Kristin sold-------> 12 NY cheesecakes $____

8 Apple cheesecakes $____

---------------------------------------------------------------

$200

Pranav sold-------> 3 NY cheesecakes $____

1 Apple cheesecakes $____

---------------------------------------------------------------

$31

Let's call to the sale price of NY cheesecakes as x

Let's call to the sale price of apple cheesecakes as y:

We will have a system of equations as shown as follows:

(1) 12x + 8y = 200

(2) 3x + 1y = 31

Now we need to solve this system of equations:

Isolate x for 12x + 8y = 200

Subtract 8y from both sides:

12x +8y - 8y = 200 - 8y

Simplify:

12x=200-8y

Divide both sides by 12:

12x/12 = 200/12 -8y/12

Simplify:

[tex]x=\frac{2(-y+25)}{3}[/tex]

Substitute x= 2(-y+25)/3 in (2)

[tex]\lbrack3\frac{2(-y+25)}{3}+1y=31\rbrack[/tex]

Simplify:

[tex]2(-y+25)\text{ +y =31}[/tex]

-2y +50 + y = 31

Adding -2y with y:

-y + 50 = 31

Adding -50 to both sides:

-y = 31 - 50

-y = -19

Dividing both sides by -1:

y = 19

Now substituting y=19 in the equation x=2(-y+25)/3

[tex]x=\frac{2(-19+25)}{3}[/tex]

Simplifying:

[tex]x=\frac{2\cdot6}{3}=\frac{12}{3}=4[/tex]

So, x=4 and y=19

We know that:

x=NY cheesecakes

y=apple cheesecakes

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico