Solution:
Given:
The volume of water only:
[tex]\begin{gathered} l=7cm \\ w=4.5cm \\ h=8.8cm \end{gathered}[/tex]
Using the formula;
[tex]\begin{gathered} V=lwh \\ V=7\times4.5\times8.8 \\ V=277.2cm^3 \end{gathered}[/tex]
The volume of water and ring (height of water changes:
[tex]\begin{gathered} l=7cm \\ w=4.5cm \\ h=9.2cm \end{gathered}[/tex]
Using the formula;
[tex]\begin{gathered} V=lwh \\ V=7\times4.5\times9.2 \\ V=289.8cm^3 \end{gathered}[/tex]
The volume of the gold ring is the difference in volumes.
Hence;
[tex]\begin{gathered} V=289.8-277.2 \\ V=12.6cm^3 \end{gathered}[/tex]
Therefore, the volume of the gold ring is 12.6 cubic centimeters.