Respuesta :

We have:

Area of the American flag is:

[tex]A=\text{length}\times width[/tex]

Therefore, the length is

[tex]\text{length}=39+52=91[/tex]

This is, the length = 91 ft.

For the width, we have 13 stripes on the flag:

[tex]4\times13=52[/tex]

The width = 52 ft

Next, the area of the giant American flag:

[tex]A=91\times52=4732[/tex]

Answer: 4732 ft^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico