Ellie took $200 to spend during summer vacation.She spent $32 a day for 5 days. Then she bought gelato for her and her three freinds for $6 each.How much did she have left at the end of the trip)

Ellie had $200 originally.
She spent $32 a day for 5 days. This means that she spends:
[tex]\Rightarrow32\times5=160[/tex]Therefore, she has left:
[tex]\Rightarrow200-160=40[/tex]She bought gelato for her and her three friends for $6 each. This means that she spent on gelato:
[tex]\Rightarrow6\times4=24[/tex]Subtracting this from the remaining balance, we have:
[tex]\Rightarrow40-24=16[/tex]At the end of the trip, Ellie has $16 left.