Given:
The mass of one object is m1 = 16 kg
The initial speed of the object is
[tex]v_i=\text{ 26 m/s}[/tex]
The mass of another object is m2 = 9 kg.
The speed of the object will be zero as it is at rest.
To calculate the kinetic energy lost.
Explanation:
The collision is inelastic.
According to the conservation of momentum, the speed after the collision can be calculated as
[tex]\begin{gathered} m1v_i+m2\times0=(m1+m2)v_f \\ v_f=\frac{m1v_i}{(m1+m2)} \\ =\frac{16\times26}{16+9} \\ =\text{ 16.64 m/s} \end{gathered}[/tex]
The loss in kinetic energy during a collision can be calculated as
[tex]\begin{gathered} \Delta K.E\text{ =K.E.}_f-K.E._i \\ =\frac{1}{2}(m1+m2)v_f-\frac{1}{2}m1v_i^2 \\ =\frac{1}{2}\times25\times(16.64)^2-\frac{1}{2}\times16\times(26)^2 \\ =3461.12-5408 \\ =-1946.88\text{ J} \end{gathered}[/tex]
Thus, the correct choice is E