Given,
The pressure of the medication at the injection point, P₁=109 kPa
The density of the fluid, ρ=1020 kg/m³
The pressure inside the bag, P₂=1 atm=101.33 kPa
The difference in the pressure of the fluid is given by the formula,
[tex]\Delta P=P_1-P_2=\rho gh[/tex]
Where g is the acceleration due to gravity and h is the height at which the bag of fluid must be suspended.
(a) On substituting the known values in the above equation,
[tex]\begin{gathered} 109\times10^3-101.33\times10^3=1020\times9.8\times h \\ \Rightarrow h=\frac{7.67\times10^3}{9996} \\ =0.77\text{ m} \end{gathered}[/tex]
Thus the bag of the fluid must be suspended at a height of 0.77 m.
(b)
On rearranging the above equation,
[tex]\rho=\frac{\Delta P}{gh}[/tex]
Thus the density of the fluid is inversely proportional to the height of suspension of the bag. Thus if the density of the fluid is decreased, i.e., a less dense fluid is used, the height of suspension must be increased.