ANSWER
[tex]6,048,000[/tex]EXPLANATION
The population doubles every 55 years. This implies that the rate of increase is 200% or 2 times and the time will be measured in terms of 55 years.
We can write an exponential function representing this:
[tex]A=A_0\cdot r^{\frac{t}{55}}[/tex]where t = number of years
r = rate = 2
A0 = initial population of city
We have to solve for A when t = 275.
Therefore:
[tex]\begin{gathered} A=189000\cdot2^{(\frac{275}{55})} \\ A=189000\cdot2^5 \\ A=6,048,000 \end{gathered}[/tex]That will be the population 275 years from now.