Maury's Motorcycle Shop has an average inventory of $289,900. What was the inventory turnover (to the nearest tenth) when annual sales were $1,395,870?3.64.14.85.7None of these choices are correct

Respuesta :

Solution

Step 1

Deine terms and write an expression for the inventory turnover ratio

Annual sales = $1,395,870

Average inventory = $289,900

[tex]\text{Inventory turnover ratio =}\frac{Anualsales(\cos t\text{ of goods sold)}}{\text{Average inventory}}[/tex]

Step 2

Calculate the inventory turnover ratio

[tex]\begin{gathered} \text{Inventory turnover ratio =}\frac{1395870}{289900} \\ \text{Inventory turnover ratio = 4.82} \end{gathered}[/tex]

Therefore the inventory turnover ratio approximately = 4.8

Therefore, the correct option is option C (4.8)

ACCESS MORE
EDU ACCESS