Given data:
* The mass of the shuttle is,
[tex]m=1.2\times10^5\text{ kg}[/tex]* The acceleration of the shuttle is,
[tex]\begin{gathered} a=5\times10^1ms^{-2} \\ a=50ms^{-2} \end{gathered}[/tex]Solution:
According to newton's second law, the lifting force of the shuttle is,
[tex]\begin{gathered} F=ma \\ F=1.2\times10^5\times50 \\ F=60\times10^5\text{ N} \\ F=6000\times10^3\text{ N} \\ F=6000\text{ kN} \end{gathered}[/tex]Hence, the lifting force of the shuttle is 6000 kN.