Given:
Speed = 3.2 m/s²
Direction, θ = 42 degrees north of west.
Let's solve for the following:
(a) How far west has the sailboat traveled in 25 minutes.
We have the free body diagram below:
To find the distance, let's first find the x-component and y-component of the velocity.
x-component:
[tex]\begin{gathered} Vx=-V\cos \theta \\ V_x=-3.2\cos 42 \\ V_x=-2.378\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]y-component:
[tex]\begin{gathered} V_y=V\sin \theta \\ V_y=3.2\sin 42 \\ V_y=2.141\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]To find the distance travelled west, we are to find the distance in the x direction.
Apply the formula:
[tex]d=|V_x|t[/tex]Where:
|Vx| = |-2.378 m/s| = 2.378 m/s
t is the time is seconds = 25 x 60 = 1500 seconds
Thus, we have:
[tex]\begin{gathered} d=2.378\ast1500 \\ \\ d=3567.1\text{ m }\approx\text{ 3.6 km} \end{gathered}[/tex]The distance traveled west in 25 minutes is 3.6 km.
• (b) How far north has the sailboat traveled in 25 minutes.
Here, we are to find the vertical distance using the y-component.
Apply the formula:
[tex]d=|V_y|t[/tex]Where:
Vy = 2.141 m/s
t = 1500 seconds
Thus, we have:
[tex]\begin{gathered} d=2.141\ast1500 \\ \\ d=3211.5\text{ m }\approx3.2\text{ km} \end{gathered}[/tex]The sailboat traveled 3.2 km in the north direction.
ANSWER:
(a) 3.6 km
(b) 3.2 km