Respuesta :

Step 1

Avogadro's Number states that:

1 mole of Al(OH)3 = 6.02x10^23 formula units (molecules in this case)

--------------

Step 2

Information provided:

1.25 moles of Al(OH)3

--------------

Step 3

Procedure:

1 mole Al(OH)3 --------- 6.02x10^23 molecules

1.25 moles Al(OH)3 --------- X

X = 1.25 moles Al(OH)3 x 6.02x10^23 molecules/1 mole Al(OH)3

X = 7.53x10^23 molecules of Al(OH)3

Answer: 7.53x10^23 molecules of Al(OH)3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico