a 40 m2 floor in a warehouse can be painted with 8L of paint.if this solution is directly proportional, how many litres of paint are required to paint a warehouse floor with an area of 100 m2

Respuesta :

Given:

The area of the floor in the first case is A(1) = 40m².

The quantity of paint required for the first case is q(1) = 8L.

The area of the floor in the second case is A(2) = 100m².

The objective is to find the quantity of paint required.

Explanation:

The quantity of paint required in second case q(2) can be calculated as,

[tex]\begin{gathered} \frac{A(1)}{A(2)}=\frac{q(1)}{q(2)} \\ q(2)=q(1)\times\frac{A(2)}{A(1)}\text{ . }\ldots\text{ . (1)} \end{gathered}[/tex]

On plugging the given values in equation (1),

[tex]\begin{gathered} q(2)=8\times\frac{100}{40} \\ =20L \end{gathered}[/tex]

Hence, the quantity of paint required to paint the warehouse floor with an area of 100 m² is 20L.

ACCESS MORE
EDU ACCESS