suppose tortilla chips cost 35.5 cents per ounce. if a bag costs $4.63, how many ounces are in the bag of chips? round your answer to the nearest hundredth, if necessary

Respuesta :

Given:

The cost of tortilla chips = 35.5 cents per ounce

The bag of tortilla chips = $4.63 = 463 cents

To find the number of ounces in the bag, divide 463 by 35.5

so,

The number of ounces =

[tex]\frac{463}{35.5}=13.04225[/tex]

Rounding to the nearest hundredth

so, the answer will be 13.04 ounces

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico