Respuesta :

Answer:

$465

Explanation:

55% markup means that they will sell the material at a price equal to the cost plus 55% of the cost. So, to calculate the price, we will find 55% of the cost:

[tex]\text{ \$300}\times55\text{ \% = \$300}\times\frac{55}{100}=\text{ \$165}[/tex]

So, the price will be equal to:

Price = $300 + $165 = $465

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico