see the figure below to better understand the problem
The perimeter of the window is equal to
[tex]P=3\cdot(3)+\frac{1}{2}\cdot\pi\cdot D[/tex]where
D=3 ft ----> diameter of the semicircle
substitute
[tex]\begin{gathered} P=3\cdot(3)+\frac{1}{2}\cdot\pi\cdot3 \\ P=9+\frac{3\pi}{2} \\ P=13.71\text{ ft} \end{gathered}[/tex]The answer is 13.71 ft (rounded to two decimal places)