(b) Estimate the percentage of customer accounts for which the number of days is between 21 and 35.Almost allof the customer accounts have payment made between 21 and 35 days.


Given Information:
Average number of days = 28
Standard deviation = 7
Required Information:
Between what two values will approximately 95% of the number of days be?
Solution:
Recall the Empirical Rule,
68% of the data fall within 1 standard deviation from the mean.
95% of the data fall within 2 standard deviations from the mean.
99.7% of the data fall within 3 standard deviations from the mean.
Since we are asked for 95%
Lower limit = μ - (2)σ
Upper limit = μ + (2)σ
Where μ is the average number of days and σ is the standard deviation.
Lower limit = 28 - (2)7 = 28 - 14 = 14 days
Upper limit = 28 + (2)7 = 28 + 14 = 42 days
Part (b)
Estimate the percentage of customer accounts for which the number of days is between 21 and 35.
Lower limit = 21
Upper limit = 35
Lower limit = μ - (x)σ
21 = 28 - (x)7
(x)7 = 28 - 21
(x)7 = 7
x = 7/7 = 1
Which means that 68% of the customer accounts have payment made between 21 and 35 days.