A motorcycle is moving at a constant speed of 47 km/h. How long (in hours) does it take the motorcycle to travel a distance of 94 km? Round your answer to one decimal place.

Respuesta :

Given:

The speed of the motorcycle is,

[tex]v=47\text{ km/h}[/tex]

The distance is,

[tex]d=94\text{ km}[/tex]

The time taken by the motorcycle to travel this distance is,

[tex]t=\frac{d}{v}[/tex]

Substituting the values we get,

[tex]\begin{gathered} t=\frac{94}{47} \\ =2.0\text{ h} \end{gathered}[/tex]

Hence, the required time is 2.0 h.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico