Respuesta :

Answer:

x = 36.3°

Explanation:

Taking into account the figure, we know that the opposite side of angle x is 3.9 and the adjacent side is 5.3, then using tangent, we get

[tex]\begin{gathered} \tan x=\frac{Opposite}{Adjacent} \\ \tan x=\frac{3.9}{5.3} \\ \tan x=0.75 \end{gathered}[/tex]

Then, we can solve for x using the inverse function of tangent

[tex]\begin{gathered} x=\tan ^{-1}(0.75) \\ x=36.3\degree \end{gathered}[/tex]

So, x = 36.3°

ACCESS MORE
EDU ACCESS