Respuesta :

Given:

The initial selling price, sp=$132.45.

The new selling price, SP=$89.95.

The mark down in selling price is,

[tex]\begin{gathered} D=sp-SP \\ =132.45-89.95 \\ =42.5 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the markdown is $42.5.

ACCESS MORE
EDU ACCESS