Respuesta :

To determine which brand is better to buy, we would determine the unit prices

The first option states that 2 pound s for $1.28

This means that 1 pound would be 1.28/2 = $0.64

For the second option, we would convert from ounce to pound

1 ounce = 0.0625 pounds

242 ounce = 242 * 0.0625 = 15.125 pounds

Therefore, for the second option,

15.125 pounds cost $19.36

1 pound = 19.36/15.125 = $1.28

We can see that the first option costs lesser per pound.

Therefore, option 1 is a better buy

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico