Calculate the radius of this shape if the volume is 1017.876m3. Make sure your answer includes the proper units

Given:
Volume of the cone = 1017.876 cubic m
slant height = 15m
height = 12m
To find the radius of the cone, we would have to use the formula of a cone. The formula for the volume of a cone is:
[tex]\text{Volume = }\frac{1}{3}\pi r^2h[/tex]Substituting the given values:
[tex]1017.876\text{ = }\frac{1}{3}\text{ }\times\pi\text{ }\times r^2\times12[/tex]Solving for the radius r:
[tex]\begin{gathered} 12\pi\text{ }\times r^2\text{ = 3 }\times\text{ 1017.876} \\ r^2\text{ = }\frac{3\text{ }\times\text{ 1017.876}}{12\pi} \\ r^2\text{ = 80.9999} \\ r\text{ = }\sqrt[]{80.99999} \\ r\text{ = 8.9} \\ r\text{ }\approx\text{ 9 } \end{gathered}[/tex]Answer:
r = 9m