17.4 mL of alcohol is dissolved in enough water to make 131 mL of solution. What is the percentage by volume of this solution? (%v/v)

Respuesta :

Explanation:

We are given: volume of alcohol = 17.4mL

: volume of solution = 131mL

[tex]\begin{gathered} Percent\text{ by volume = }\frac{volume\text{ of alcohol}}{volume\text{ of solution}}\times100 \\ \\ \text{ = }\frac{17.4}{131}\times100 \\ \\ \text{ = 13.28\%} \end{gathered}[/tex]

Answer:

Percent by volume is 13.28%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS