We know that
• The plane travels 1440 miles in 3 hours with the wind.
,• It takes 4 hours against the wind to travel the same distance.
Let's call p the rate of the plane in still air, and w the speed of the wind.
Traveling with the wind would be expressed as follows.
[tex]3(p+w)=1440[/tex]This expression is deducted from the distance formula d = v*t.
The expression that represents against the wind would be.
[tex]4(p-w)=1440[/tex]To solve the system we just formed.
[tex]\begin{gathered} 3p+3w=1440 \\ 4p-4w=1440 \end{gathered}[/tex]Let's multiply the first equation by 4 and the second equation by 3.
[tex]\begin{gathered} 12p+12w=5760 \\ 12p-12w=4320 \end{gathered}[/tex]Now, let's combine the equations.
[tex]\begin{gathered} 12p+12p+12w-12w=5760+4320 \\ 24p=10080 \\ p=\frac{10080}{24} \\ p=420 \end{gathered}[/tex]The rate of the plane in still air is 420 miles per hour.
Now, let's find w.
[tex]\begin{gathered} 3p+3w=1440 \\ 3\cdot420+3w=1440 \\ 1260+3w=1440 \\ 3w=1440-1260 \\ w=\frac{180}{3} \\ w=60 \end{gathered}[/tex]The rate of the wind is 60 miles per hour.