A bank loaned out $18,000 part of it at the rate of 8% per year and the rest at 16% per year. If the interest received in one year total $2500, how much was loaned at 8%? How much of the 18,000 did the bank loan out at 8%?

Respuesta :

The Solution:

Given that a bank loaned out $18000.

Let the amount loaned out at 8% per year be represented with x.

So that the amount loaned out at 16% per year will be $(18000-x)

Recall: By formula for simple interest ( since the simple interest is the same as compound interest if the period under consideration is 1 year), we have:

[tex]I=\frac{\text{PRT}}{100}[/tex]

So, for the loan at 8% per year:

[tex]\begin{gathered} I_{1_{}}=\text{ interest=?} \\ P\text{ =principal=\$x} \\ T=\text{ time =1year} \end{gathered}[/tex]

So, for the loan at 16% per year:

[tex]\begin{gathered} I_{2_{}}=\text{ interest=?} \\ P\text{ =principal=\$(18000-x)} \\ T=\text{ time =1year} \end{gathered}[/tex][tex](I_1+I_2)=\frac{8\times x\times1}{100}+\frac{(18000-x)\times16\times1}{100}[/tex][tex](I_1+I_2)=\text{ \$2500}[/tex][tex]2500=\frac{8x}{100}+\frac{16(18000-x)}{100}[/tex][tex]2500=\frac{8x+288000-16x}{100}[/tex]

Cross multiplying, we get

[tex]250000=288000-8x[/tex][tex]\begin{gathered} 8x=288000-250000 \\ 8x=38000 \end{gathered}[/tex]

Dividing both sides by 8, we get

[tex]x=\frac{38000}{8}=\text{ \$4750}[/tex]

Thus, the amount loaned at 8% is $4750.

Therefore, the correct answer is $4750.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico