Respuesta :

Answer:

The quantity of a 30% solution you would need to make 50 mL of a 2% solution is;

[tex]3.33\text{ mL}[/tex]

Explanation:

Let x represent the quantity of a 30% solution you would need to make 50 mL of a 2% solution.

[tex]\begin{gathered} 30\text{\% of }x=2\text{\% of 50 mL} \\ 0.3\times x=0.02\times50\text{ mL} \\ x=\frac{0.02\times50\text{ mL}}{0.3} \\ x=3.33\text{ mL} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the quantity of a 30% solution you would need to make 50 mL of a 2% solution is;

[tex]3.33\text{ mL}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico