Respuesta :

Answer:

35 meters.

Explanation:

The ratio of the side lengths of the quadrilateral are:

[tex]\begin{gathered} 5\colon2\colon4\colon7 \\ 5+2+4+7=18 \end{gathered}[/tex]

The perimeter of the figure is 90 meters. Therefore, the length of the longest side will be:

[tex]\begin{gathered} =\frac{7}{18}\times90 \\ =7\times5 \\ =35m \end{gathered}[/tex]

The length of the longest side is 35 meters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico