David bought a computer that was 20% off the regular price of $1.080. If an 8% sales tax was added to the cost of the computer, what was the total price David paid for the computer? What was the total price David paid for the computer?

First we need to calculated the prince with disscount
1080*.20= 216
the disscount is 216
1080-216=864
the price with disscount is 864
864*.08=69.12
69.12 is the taxes
the total prince is
864+69.12=928.12
David paid for the computer 928.12