Answer:
$86,237
Explanation:
Given: 35% of the annual profit = $30,183.
Let the annual profit of the business = x
Then:
[tex]35\%\text{ of x = \$30,183}[/tex]We solve the equation for x:
[tex]\begin{gathered} \frac{35}{100}x=30183 \\ \text{ Multiply both sides by }\frac{100}{35} \\ \frac{35}{100}\times\frac{100}{35}x=30,183\times\frac{100}{35} \\ x=\frac{3,018,300}{35} \\ x=86,237.14 \\ x\approx\$86,237\text{ \lparen to 0 decimal places\rparen} \end{gathered}[/tex]The annual profit is $86,237.