Let x be the amount invested in fund B, then amount invested in fund A is (x -2000).
The profit from fund A is 5% of (x - 2000) and profit from fund B is 3% of x. The total profit from fund A and fund B is 1100, so
[tex]\frac{5}{100}\cdot(x-2000)+\frac{3}{100}\cdot x=1100[/tex]Simplify the equation for x.
[tex]\begin{gathered} \frac{5}{100}\cdot(x-2000)+\frac{3}{100}\cdot x=1100 \\ \frac{5}{100}x-100+\frac{3x}{100}=1100 \\ \frac{8x}{100}=1100+100 \\ x=1200\cdot\frac{100}{8} \\ =15000 \end{gathered}[/tex]So amount that Frank invested in plan B is $15000.